Dne 22. září 2018 jsme si připomněli jeden z nejskvělejších okamžiků Československé republiky  - výročí mobilizace Československé branné moci.
Mobilizace byla vyhlášena rozhlasem dne 23. září 1938 ve 22.20.  Reakcí na mobilizaci bylo odhodlání a disciplína. Do 24 hodin se u vojenských útvarů hlásili ¾ povolaných záložníků.  Někteří záložníci se hlásili ke svým útvarům už hodinu po vyhlášení mobilizace.

Zde v pohraničí byla už dne 22. září vyhlášena Ostraha hranic a obsazeno hlavní obranné postavení.  Těžké opevnění bylo již  v době vyhlášení mobilizace  plně obsazeno a aktivováno. 
Mobilizace povolala 18 ročníků I. zálohy a náhradní zálohy všech zbraní a služeb a dále část příslušníků II. zálohy – potřebných specialistů. Celkem bylo povoláno 1 250 000 mužů do zbraně včetně těch, kteří byli povoláni již před začátkem mobilizace. 

V roce 2018 jsme si na muzeum K-S 5 „U potoka“ připomněli 80. výročí této významné události, posledního vzepjetí Československo republiky. Součástí vzpomínkového programu  bylo i vysazení  lípy, kterou jsme nazvali Lípa odhodlání.  Názvem jsme chtěli připomenout a uctít  odvahu a odhodlání, se kterým byli naši předci připraveni bojovat se silnějším nepřítelem. 

Lípa byla osazena společně členy našeho klubu, starostou obce Dolní Morava Ing. Arch. Richardem Novákem a všemi přítomnými návštěvníky, kamarády a hosty. Společně jsme mimo jiné vytvořili živý řetěz, který od potoka dopravil první zálivku pro čerstvě vysazený stromek.

Náklady na výsadbu stromku zajistila sbírka mezi členy klubu a podporovateli muzea.

Za finanční příspěvek konkrétně děkujeme: 

Adolf "Zeke" Zelený, pilot RAF; Četnická stanice Bílovice nad Svitavou o.s.; Dušan Kuzmík a Soňa Bernardová; Ivan Bok; Jakub Vlosinský a Klára Šošková; Jan a Markéta Podzemní; Jana Stará; Kája, Vítek a Lenka Vašatovi; Lenka Červenková; Majzlíci;  Martin Simper a Markéta Simperová; Michal, Iveta, Adela a Mikuláš  Pultrovi;  Mikin z Kyjova;  Pavel Kačán;  Radeček, Radek a Radka Kysilkovi; Stanislav Havelka;  Špidlovi Olešnice na Moravě; Šturmovi; Tomáš, Petra, Eliška, Marie, Vašík a Jan Šetinovi; Václav Matula; Zdeněk Hejkrdlík; s podporou starosty obce Dolní Morava Ing. Arch. Richarda Nováka a obce Dolní Morava.